Človeštvo je na začetku novega poglavja na svoji poti.
Bo to propad ali nekaj lepega zanima vsakogar, ki se te spremembe zaveda.
Rethink X je blog (https://www.rethinkx.com/),
ki se ukvarja z analizo možnih scenarijev in spodbuja k ukrepanju za optimističen izhod iz krize.
Dejstva povezana z ekologijo so dokaj jasna. Vlada pa prava zmešnjava v njihovi interpretaciji. Poskusili bomo zbrati realne razlage podprte s povezavami do virov.
Q: Which countries contribute most to the climate crisis?
Prenos električne energije na velike razdalje je učinkovitejši z istosmernimi daljnovodi. Zelo heretična trditev, vendar se je na Kitajskem izkazala ravno ta tehnologija za bolj ekonomično.
Baterije na osnovi litija so povsod. Njihova življenska doba ni neskončna. Prišli smo do točke, kjer se začenjajo pojavljati večje količine odpadnih baterij. Recikliranje pa je tako drago, da se ne izplača. Litij pridobljen iz narave je toliko cenejši, da reciklaža finančno ni smoterna.
Robert Murray-Smith je sodeloval v angleški ekipi, ki je proučevala posledice nesreče v Fukušimi. Zelo razumljivo razloži, kakšne so rešitve in kaj je smiselno ukretiniti na področju proizvodnje energije. Smiselno ne pomeni zgolj ceneje, bolj enostovno ali bolj dobičkonosno.
Kakšna je najboljša zaščita pred virusom?
NE SE OKUŽIT! Čist enostavno.
Kako to narediš?
USE YOUR IMAGINATION!
Pravzaprav je res enostavno.
Samo ne se okužit, pa bo šla zadeva mimo.
Manj ko se nas okuži, hitreje bo mimo.
Opustitev fosilnih goriv je glavna naloga pri reševanju problemov s klimatskimi spremembami. Naloga pa nikakor ni enostavna, saj moramo zmanjšati njihovo porabo na nekaj odstotkov trenutnih količin. Časa pa ni na pretek, saj se neizbežno približujemo točki, pri kateri se bo ozračje ogrelo do te mere, da se ne bo moglo več ohladiti (tipping point). Predvidevajo, da bi jo lahko dosegli že do 2050.
Ohrabrujoče je, da je vedno manj nasprotnikov teorije segrevanja ozračja in da so k reševanju klimatskih sprememb resno pristopili največji onasneževalci, kot sta Kitajska in ZDA.
Rešitev klimatskih sprememb je v spremembi prehranjevalnih navad. Govedo, ki ga gojimo za hrano, izloči enormne količine metana, ki ima mnogo večji toplogredni učinek kot CO2. S prehodom na vegansko prehrano bi rešili velik del problemov, a to ni nujno. Dovolj bi bilo že nadomestiti goveje meso s perutnino in ribami.
Vetrnice niso najbolj priljubljene zaradi hrupa in ostalih vplivov na okolje, ki jih povzročajo.
Vortex Bladeless veterni generator ni veternica, pač pa stolp, ki izkorišča energijo turbulence, ki spravi stolp v resonanco.
V bistvu se ziba v vetru in s tem proizvaja elektriko.
https://www.indiegogo.com/projects/vortex-bladeless-a-wind-generator-without-blades--3
Trenutni hit so platforme/standardi, ki bodo omogočili komunikacijo med domačimi napravami v smislu "internet of things".
Najnovejša iniciativo na tem področju ponuja The Thread Group, ki seposebej posveča zmanjšanju porabe domačih naprav. Pri tem upravlja tudi solarne ogrevalne sisteme, razsvetljavo, itd. Pri platformi sodelujejo Samsung, Nest, ARM, itd.