Baterije na osnovi litija so povsod. Njihova življenska doba ni neskončna. Prišli smo do točke, kjer se začenjajo pojavljati večje količine odpadnih baterij. Recikliranje pa je tako drago, da se ne izplača. Litij pridobljen iz narave je toliko cenejši, da reciklaža finančno ni smoterna.
Znanstveniki so predstavili postopek, s katerim v domačem reaktorju lahko prozvajamo gorivo iz hišnih odpadkov s pomočjo posebnih bakterij. Sicer ne bi mogli zagotoviti dovolj goriva za vse dnevne potrebe, bi pa tak reaktor bil zelo priročen v naravnih katastrofah.
http://www.reuters.com/video/2012/11/12/household-bio-reactors-have-powerful-fut?videoId=239084609
Gljiva iz Amazonskega deževnega gozda razgrajuje polivretan - enega najtrdovratnejših odpadkov. S tem bi lahko rašili enega večjih problemov odlaganja odpadkov.
Skupina študentov iz univerze Yale je na odpravi v Ekvador našla gljivo, ki razgrajuje polivretan. Gljiva po imenu Pestalotiopsis microspora lahko živi na polietilenu. Skupina je izolirala tudi encim, ki ji to omogoča in raziskujejo možnost nadaljne uporabe pri razgradnji odpadkov.
Vsi vemo, da lahko odpadno plastično embalažo ponovno uporabimo za izdelavo novih izdelkov. Lahko jo tudi sežgemo, malo onesnažimo ozračje in pridobimo nekaj energije. Nedavne raziskave so pokazale, da je recikliranje 3 x bolj učinkovito, kot sežiganje.
Strokovnjaki na univerzi v Iowi (ZDA) so dokazali, da z raztapljanjem polistirenskih kozarcev lahko povečajo moč biodiesla. Polistiren se v biodieslu raztopi kot snežinka v vodi, pri čemer poveča moč goriva.
Ovetto recycle bin - lep design in praktičen. Kje ga lahko kupite?
Ste bili že kdaj v zadregi, kam sortirati posamezne odpadke?
V letaku, ki ga je izdala Snaga so na štirih straneh po abecednem vrstnem redu našteli vrsto vsakdanjih odpadkov in navedli način zbiranja oziroma mesto oddaje odpadka. Letak si lahko odprete in natisnete na svojem računalniku.
Visoki cilji - jih bomo izpolnili?
Slovenija si je zastavila visoka merila na področju ločevanja odpadkov. Do Julija 2009 verjetno ne bomo izpolnili visokih EU standardov, ki smo si jih sami prestrogo zastavili. Zato bomo imeli težave s črpanjem europskih sredstev. Zgodi se celo lahko, da bomo morali vrniti že pridobljena sredstva.
(Preberie tudi članek v Dnevniku: Odpadki se ne ločujejo sami od sebe)
Ločevanje odpadkov nam včasih povzroča težave. Na ekološkem otoku imamo zabojnike različnih barv, ko pa je treba odložiti odpadke, se pogosto znajdemo v dilemi. Kam odlagamo karton, kam spada prazna tetrapak embalaža, je treba odstraniti pokrovčke iz plastenk...