Prehod na fosilna goriva naj bi izvedli z vmesnim prehodom iz premoga na plin. Razlog je bila visoka cena čistih tehnologij, ki pa je od leta 2010 padla za 90%.
COP26 kot pričakovano ni prinesel preboja v podnebni krizi. Kot je izpostavil Frans Timmermanss, ga skrbi, kako se bo moral njegov vnuk boriti za hrano in vodo leta 2050.
Video izpostavi glavne dosežke.
Konec 60ih let je bilo 3,6 milijarde ljudi in v šolah so učili, da smo dosegli zgornji prag, ki ga planet prenese.
50 let kasneje se je populacija podvojila. Soočamo se s krizami vseh vrst. Ena od teh je prehranska kriza.
Verjamemo ali ne v klimatske spremembe je subjektivna stvar posameznika. Debate o tem so postale precej dolgočasne. Poznati dejansko stanje pa vendar ni odveč. Glede toplenja ledu na severu se slabe napovedi samo potrjujejo.
Kaj pomeni izraz Grid Parity?
To pomeni, da je proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov (brez subvencij) dosegla enako ali nižjo ceno, kot proizvodnja električne energije iz fosilnih gorv. vir: https://en.wikipedia.org/wiki/Grid_parity
Veterna energija je to mejo dosegla prva, že leta 2010. Za fotovoltaiko je bilo prelomno leto 2014. Seveda je v različnih delih sveta stanje različno, vendar se proces nezadržno nadaljuje.
Opustitev fosilnih goriv je glavna naloga pri reševanju problemov s klimatskimi spremembami. Naloga pa nikakor ni enostavna, saj moramo zmanjšati njihovo porabo na nekaj odstotkov trenutnih količin. Časa pa ni na pretek, saj se neizbežno približujemo točki, pri kateri se bo ozračje ogrelo do te mere, da se ne bo moglo več ohladiti (tipping point). Predvidevajo, da bi jo lahko dosegli že do 2050.
Ohrabrujoče je, da je vedno manj nasprotnikov teorije segrevanja ozračja in da so k reševanju klimatskih sprememb resno pristopili največji onasneževalci, kot sta Kitajska in ZDA.
Rešitev klimatskih sprememb je v spremembi prehranjevalnih navad. Govedo, ki ga gojimo za hrano, izloči enormne količine metana, ki ima mnogo večji toplogredni učinek kot CO2. S prehodom na vegansko prehrano bi rešili velik del problemov, a to ni nujno. Dovolj bi bilo že nadomestiti goveje meso s perutnino in ribami.
Vetrnice niso najbolj priljubljene zaradi hrupa in ostalih vplivov na okolje, ki jih povzročajo.
Vortex Bladeless veterni generator ni veternica, pač pa stolp, ki izkorišča energijo turbulence, ki spravi stolp v resonanco.
V bistvu se ziba v vetru in s tem proizvaja elektriko.
https://www.indiegogo.com/projects/vortex-bladeless-a-wind-generator-without-blades--3
Metan hidtat je mogoče še najbolj znan kot goreči led. Gre za zaledenelo strukturo, v kateri je ujet metan.
Še ena tehnologija, ki pretvarja CO2 nazaj v gorivo. Ta deluje s pomočjo cianobakterij in sonca.
Testno proizvajajo etanol, načrtujejo pa proizvodnjo dizla. http://joule-unlimited.com/
http://finance.yahoo.com/video/ancient-bacteria-sweat-fuel-under-125740968.html
Edit (april 2017): https://en.wikipedia.org/wiki/Joule_Unlimited
Projekt še ni doživel večjega uspeha, saj je konkurenčen nafti nad 50$ za sodček.